porady prawne

Po poradę prawną udajemy się zazwyczaj wtedy, gdy chcemy podjąć jakąś decyzję bądź działanie, jednak nie wiemy, jak zabrać się za to z prawnego punktu widzenia. Przykładem może być osoba, która chciałaby założyć firmę, jednak nie wie, jaką formę prowadzenia działalności wybrać. Udaje się więc po poradę prawną. Innym przykładem będzie przedsiębiorca, który potrzebuje konsultacji z zakresu konstruowania umów pracowniczych. Porady prawne mogą być udzielane z każdej dziedziny prawa. Najczęściej potrzebujemy wsparcia w zakresie prawa cywilnego, karnego czy pracy. Niemniej jednak klienci zgłaszają się również po porady z zakresu prawa medycznego, budowlanego, autorskiego lub upadłościowego, a także innych, mniej znanych gałęzi prawa. 

Kto udziela porad prawnych?

Co do zasady, porad prawnych mogą udzielać adwokaci, radcy prawni oraz notariusze. Prawo zezwala na to również osobom, które nie mają uprawnień do wykonywania wymienionych zawodów, na przykład absolwentom prawa. Niemniej jednak klienci nie mają pewności co do tego, że posiadają one rzetelną wiedzę i odpowiednie doświadczenie. W związku z tym najczęściej po pomoc prawną udajemy się właśnie do kancelarii adwokackiej bądź radcy prawnego. Warto mieć na uwadze, że osoby te mogą reprezentować nas także przed sądem czy przed innymi organami publicznymi. Ciekawym przypadkiem jest zawód doradcy podatkowego, który może udzielać porad z zakresu prawa podatkowego. Niemniej jednak jest to jedyna dziedzina prawa, w której doradca podatkowy posiada odpowiednie kompetencje do pomagania klientom.

Płatne i pro bono

Porady prawne zazwyczaj udzielane są odpłatnie. Adwokaci ani radcy prawni nie posiadają jednolitego cennika – każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a więc i w sposób indywidualny wyznaczane jest wynagrodzenie prawnika. Podmiotu, który udziela porad prawnych lokalnie warto szukać w internecie pod hasłem typu porady prawne Gdańsk Czasami porady prawne udzielane są również nieodpłatnie, zazwyczaj jako forma pomocy osobom będącym w niedostatku. Tego typu porady można otrzymać na przykład w kościołach oraz instytucjach pomocy społecznej.

Możesz przeczytać:

https://dlafirm.eu/wiadomosci/pokaz/236,prawnik-w-firmie-dlaczego-zwykle-pomoc-prawnika-jest-potrzebna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here