Home Wydarzenia Relacje O drzeworycie ludowym słów kilka

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
O drzeworycie ludowym słów kilka
Kilka dni po otwarciu wystawy sztuki ludowej z kolekcji prof. Mariana Pokropka „Święci w sztuce” postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednej z technik – drzeworytowi. 9 lipca nasza czytelnia wypełniła się osobami, które chciały się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Spotkanie dotyczące drzeworytu ludowego poprowadziła Alicja Mironiuk-Nikolska – Główna Inwentaryzatorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Pokazała przykłady drzeworytów, również tych współczesnych oraz przybliżyła kilka najważniejszych warsztatów i twórców. Zebrani byli zaskoczeni, że jeszcze w początkach XX wieku w czasopismach ilustracje wykonywano właśnie metodą drzeworytu. Drzeworyt jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną techniką graficzną. Do jego wykonania używano drewnianych matryc, w których żłobiono wybrany wzór.  Pokryty farbą, na którą kładziono papier, klocek pozwalał wielokrotnie kopiować rysunek. Słuchacze mogli m.in. obejrzeć imponująca kolekcję przedwojennych drzeworytów odnalezionych przez krakowskich etnografów kilka lat temu we Lwowie. Ciekawostką była także możliwość osobistego zbadania współczesnego drzeworytu organoleptycznie. 
DSC_1001DSC_1003DSC_1004
DSC_1005DSC_1006DSC_1007
DSC_1011DSC_1013DSC_1015

Kilka dzieł wykonanych techniką drzeworytu można podziwiać w naszej galerii na wystawie „Święci w sztuce”, czynnej do końca wakacji. 
 
Alicja Mironiuk – Nikolska jest absolwentką etnografii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowe zainteresowania kieruje ku dokumentowaniu polskiej sztuki ludowej i naiwnej. Jest autorką 
książki „Polska sztuka ludowa”, wydanej przez wydawnictwo Muza w serii Ocalić od zapomnienia. Książka jest dostępna w naszej czytelni.