Home Wydarzenia Relacje X Świąteczna Giełda Talentów

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
X Świąteczna Giełda Talentów
W dniach 5-7 grudnia 2014 r. odbyła się X Świąteczna Giełda Talentów organizowana przez Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości.
 
 
 
Giełda Talentów przez 10 lat zdążyła na stałe wpisać się kalendarz powiatowych wydarzeń i stała się tradycją naszego regionu. Jest to wydarzenie, które skupia lokalnych artystów nieprofesjonalnych i rękodzielników zamieszkujących teren powiatu wołomińskiego oraz integruje ich wokół Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości, dając możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności, pobudzając i animując w ten sposób amatorski ruch artystyczny. Giełda od lat gromadzi nie tylko twórców, ale koncentruje również rzesze ludzi zainteresowanych sztuką oraz rękodziełem dekoracyjnym i użytkowym.
Idea tego przedsięwzięcia narodziła się w 2005 r. W pierwszej edycji udział wzięło 22 twórców z naszego regionu. Z roku na rok chętnych do zaprezentowania się na kiermaszu przybywało – w 2011 r. swoje prace pokazało ponad 90 osób. Z okazji jubileuszu tego wydarzenia piątkowe otwarcie rozpoczął koncert grupy śpiewaczej SUDARYNJA wykonującą muzykę etniczną.
 
DSC_0411DSC_0415DSC_0427
DSC_0457DSC_0459DSC_0464
DSC_0481DSC_0483DSC_0487
 
Zespół powstał w 2005 r. W jego skład wchodzą trzy charakterystyczne wokalistki, które wykonują dawne pieśni wschodniosłowiańskie. Podczas otwarcia zespół zaprezentował utwory pochodzące z Ukrainy, Rosji, Bułgarii, Macedonii i Polski, okraszone opowieściami na temat śpiewu białego oraz symboliki i pochodzenia wykonywanych utworów. 
Po zakończeniu koncertu odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych statuetek wieloletnim uczestnikom Giełdy – Wiesławie Beczce oraz Zygmuntowi Ambroziakowi, którzy brali udział we wszystkich dotychczasowych edycjach kiermaszu.
Podczas 3-dniowej Giełdy można było zakupić oryginalne, ręcznie wykonane przedmioty, takie jak: obrazy, rzeźby, biżuteria, ceramika, ikony, wyroby z papierowej wikliny, szale i czapki oraz różnego rodzaju dekoracje. Nie zabrakło również prac związanych ze specyfiką nadchodzących świąt – bombek, ozdób choinkowych, stroików, świątecznych kartek oraz pachnących pierniczków.
 
 
 

Zobacz również: