Home Wydarzenia Relacje Międzynarodowy dzień Muzyki w Fabryczce

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Międzynarodowy dzień Muzyki w Fabryczce
 
 
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC), działającej przy UNESCO. Celem obchodów jest propagowanie muzyki, ukazanie jej wyjątkowości oraz promowanie muzyków. Jest to okazja do wielu koncertów i innych muzycznych wydarzeń. Jednym z nich był koncert muzyki dawnej zorganizowany przez Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie, który odbył się 4 października. 
Podczas koncertu Fabryczkę wypełniły dźwięki muzyki barokowej w wykonaniu skrzypaczki Katarzyny Bąkowskiej oraz Natalii Bartyzel grającej na klawesynie – instrumencie, który jest jednym z symboli baroku, inspirujący takich kompozytorów, jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Jean Philippe Rameau, Francois Couperin.
Koncert zapoczątkowano polskim akcentem – sonatą na dwoje skrzypiec i b.c. S. S. Szarzyńskiego w wykonaniu Weroniki Chajewskiej, Zofii Bizackiej (skrzypce) oraz Natalii Bartyzel (klawesyn). 
 
DSC_0001DSC_0002DSC_0003
DSC_0004DSC_0754DSC_0766
DSC_0778DSC_0781DSC_0795
 
 
 
W programie nie zabrakło również arcydzieł wielkich mistrzów ówczesnej muzyki poważnej. Publiczność usłyszała sonatę e-moll BWV 1023 na skrzypce i b.c. Jana Sebastiana Bacha oraz sonatę d-moll op. 2 nr 3 na skrzypce i b.c. Antonio Vivaldiego. Podczas tego spotkania Katarzyna Bakowska i Natalia Bartyzel zaprezentowały nie tylko dzieła wielkich kompozytorów epoki baroku, ale również utwory tych mniej znanych lub niedocenianych, jak François Couperin, Louis Claude Daquin, Francesco Maria Veracini czy Francesco Geminiani.
 
Na finał koncertu publiczność miała okazję usłyszeć kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz w wykonaniu prof. Katarzyny Bąkowskiej i jej uczennic: Weroniki Chajewskiej, Zofii Bizackiej, Zofii Rubin z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Spotkanie zakończył żartobliwy bis – Pizzicato, autorstwa Bali Bartoka.