Home Wydarzenia Relacje Druga edycja Mazowieckiego Festiwalu Harmonistów za nami

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Druga edycja Mazowieckiego Festiwalu Harmonistów za nami

7 września 2014 r. w wołomińskiej Fabryczce Jolanta Boguszewska oraz prowadzący Festiwal, Adam Strug przywitali zebranych gości i natychmiast rozpoczęły się koncerty. Jako pierwszy zaprezentował się Krzysztof Stankiewicz. Ten mieszkaniec Mokrej Wsi w gm. Tłuszcz. Pierwsze kroki w materii muzycznej stawiał w ognisku muzycznym w Tłuszczu. Do szkoły muzycznej nie został przyjęty ze względu na wiek, co nie przeszkodziło mu rozwijać swoją biegłość w grze na akordeonie samemu. Uczył się sam, a na pierwszym weselu grał w wieku lat 15. Jego muzykancka kariera trwała 20 lat, obecnie od 15 lat nie praktykuje.

 

 

 

 

Drugim muzykantem był dobrze znany wołomińskiej publiczności Jerzy Grieger. To również akordeonista z powiatu wołomińskiego, mieszkaniec Lipki w gm. Klembów. Zaczął grać w wieku 8 lat i jest autentycznym samoukiem, nigdy nie miał żadnego nauczyciela. Pierwsze wesele zagrał w wieku 17 lat. Jego kariera muzykancka trwała tylko do założenia rodziny, potem nie grał przez 20 lat, ale jak sam mówi: „Siedziało to w człowieku…”. Do gry powrócił kilka lat temu, gra z KGW Kalinki oraz z Kapelą Ludową Przy Fabryczce w Wołominie.

 

 

Dalszą część Festiwalu zdominowało małżeństwo muzyków z Milanówka. Katarzyna de Latour zaprezentowała publiczności grę na harmonii pedałowej. Artystka od kilkunastu lat interesuje się polską muzyką i śpiewem wiejskim. Szczególnie zajmują ją dwa regiony Centralnej Polski: Kurpie i Radomszczyzna. Materiał pieśniowy zbierała w terenie na Kurpiach Białych i na Kurpiach Łomżyńskich, a na Radomszczyźnie - w okolicach Kozienic i Przysuchy. Korzysta również archiwów prof. Bieńkowskiego, Polskiego Radia oraz PANu. Prowadzi spotkania śpiewacze w warszawskim Domu Tańca, z którym jest związana od chwili jego powstania. Gra w zespole na skrzypcach oraz harmonii pedałowej.

 

 

Jako ostatni wystąpił Daniel de Latour wraz synem. Artysta – z zawodu kamieniarz (!), jest nie tylko muzykiem. Ilustruje także książki i jest autor komiksów. Gra na harmonii 3-rzędowej ręcznej, pedałowej, skrzypcach, basetli, bębenku obręczowym, barabanie a także od 23 lat na gitarze klasycznej i elektrycznej. Gra również na lirze korbowej i jembie oraz ksylofonie. Grał w kapelach: "Bad lips", "Pies Szczeka", "Kapela z Milanówka". Laureat nagrody w "Konkursie Antoniego Kani na rozciąganie harmonii" w Grodzisku Mazowieckim, na Festiwalu Nowa Tradycja. Współpracował z Filharmonią Narodową grając audycje dla dzieci w setkach szkół całej Polski.

 

 

Oficjalną część Festiwalu zamknął krótki koncert Kapeli Delaturów, w składzie: Kasia de Latour - skrzypce, Daniel de Latour - harmonia 3 rzędowa, Franek de Latour – baraban.

 

 

 

 

Tradycyjne ludowe oberki, polki i kujawiaki zaprezentowane przez uczestników porwały widownię do tańca. Goście mogli obejrzeć również zbiory etnograficzne oraz wystawę wycinanki, zaś na dziedzińcu czekały na ma nich kramiki z rękodziełem wykonanym przez twórców z naszych okolic.