Home Wydarzenia Relacje Koncert pieśni adwentowych w Fabryczce

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Koncert pieśni adwentowych w Fabryczce
Adwent to czterotygodniowy czas oczekiwania i duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia.
Niegdyś na Podlasiu i Mazowszu początek adwentu obwieszczano głośnym trąbieniem na ligawkach, które symbolizowały trąbę Archanioła mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela.
 
 
 
Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości postanowiło rozpocząć ten szczególny okres koncertem tradycyjnej muzyki adwentowej w wykonaniu Adama Struga znanego już wołomińskiej publiczności śpiewaka specjalizującego się w sakralnej i świeckiej muzyce Kurpiów oraz Witolda Brody – skrzypka i lirnika. Duet zaprezentował pieśni adwentowe skodyfikowane w „Zbiorze pieśni nabożnych do użytku domowego i kościelnego”, czyli w tzw. śpiewniku pelplińskim, liczącym 1102 pieśni na cały rok liturgiczny lecz – zgodnie z polską tradycją wariantowości – bez zapisu nutowego.
Adam Strug wykonał a capella utwory pochodzące z Kurpi Zielonych oraz pieśni śpiewane dawniej w okolicach Łomży, do których na lirze korbowej akompaniował mu Witold Broda.
W przerwach między utworami muzycy opowiadali słuchaczom o zapomnianych pieśniach adwentowych oraz lirze korbowej – drewnianym instrumencie smyczkowym, którego dźwięk wypełniał salę podczas tego spotkania, a także odpowiadali na pytania gości.
Publiczność wspólnie z Adamem Strugiem odśpiewała pieśń „Archanioł Boży Gabriel” oraz fragmenty pieśni o incypicie „Za Starosty Marcyjana cesarza Maxymiliana”, która śpiewana w całości trwa prawie godzinę.
Paulina Kwiek