Home Wydarzenia Relacje Magia Kurpiów Białych

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Magia Kurpiów Białych

22 maja 2013 r. w Galerii przy Fabryczce w Wołominie odbył się pokaz filmu dokumentalno-literackiego „Magia Kurpiów Białych” autorstwa Darii Galant połączony z promocją najnowszej książki reżyserki pt. „Kobieta o oczach rzeki”.

 

Daria Galant – polska pisarka i reżyserka, przedstawicielka nurtu w sztuce audiowizualnej, zwanego poezją filmową lub kinem poetyckim. Jest autorką wierszy, opowiadań i felietonów literackich oraz  filmów dokumentalnych i artystycznych m.in. „Daniel i Konie”, „Nadbużański Teatr Konny”, „Musiałowicz”, „Magia Kurpiów Białych”, który zaprezentowano podczas spotkania w Galerii. Jej największą pasją są konie. Od kilkunastu lat związana jest z ziemią wyszkowską, gdzie w swoim dworze “Olchowe Łąki” w Długosiodle, który jest miejscem spotkań literackich, prowadzi warsztaty jeździeckie oraz różnorodne zajęcia artystyczno-edukacyjne.

Kurpie Białe mimo niedalekiej odległości od Warszawy nie zatraciły swojej kultury ludowej. Dzięki naturalnej barierze w postaci lasów i bagien wykształciła się odrębna, różnorodna kultura, która pełna jest pozostałości po dawnych wierzeniach słowiańskich.

DSC_0050DSC_0073DSC_1112
DSC_1113DSC_1119DSC_1124
DSC_1130DSC_1131DSC_1136
 
 
O tych właśnie zwyczajach i obrzędach mówi film Darii Galant. Jego bohaterzy – mieszkańcy Puszczy Białej opowiadają o szeptunkach – kobietach, które szeptem wypowiadały magiczne zaklęcia odczyniające uroki, rytuałach zapewniających płodność i urodzaj, duchach błąkających się po polach i lasach oraz silniej więzi mieszkańców z przyrodą, a także 
o tradycyjnych potrawach i tańcach ludowych.

W filmie wystąpił również zespół „Kurpie Białe” z Rząśnika, który zaśpiewał dwie pieśni.  Do jednej z nich – „Pieśń leśna”, którą wykonała solistka zespołu Teresa Włodarczyk słowa napisała Daria Galant. Zespół wystąpił także podczas środowego spotkania, które – jak często w Fabryczce – zakończyło się wspólnym tańcem członków zespołu i gości Galerii.

 

Paulina Kwiek 

 

Zobacz również: