Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Madonny
Maria, matka Jezusa, w polskiej historii i kulturze, zawsze zajmowała miejsce szczególne. Była źródłem inspiracji dla artystów i mecenasów. Pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od zarania polskiej państwowości budowano kościoły i sanktuaria, powstało tysiące malowanych przedstawień Matki Bożej, a rzeźby polskich pięknych Madonn, uchodzą za jedne z piękniejszych rzeźbionych wizerunków Marii w sztuce. Pierwsza pieśń uznana za hymn Polaków również odnosi się do Bogurodzicy.
 
 
img_3957img_3958img_3959
img_3960img_3961img_3962
img_3963img_3964img_3965

 
Także w sztuce ludowej Matka Boża stanowi jeden z częstszych tematów ikonograficznych. Przedstawienia rzeźbiarskie bądź malarskie są zazwyczaj autorskimi opracowaniami cudownych wizerunków Marii, znajdujących się w rozsianych po całej Polsce i poza jej granicami sanktuariach i cudownych miejscach, będących celem pielgrzymek  czcicieli Marii.
 
Wystawa prezentuje 120 eksponatów będących przedstawieniami Matki Bożej w różnych typach ikonograficznych.  Realizacje wykonane są w wielu technikach - m. in. rzeźba drewniana, malarstwo na szkle, malarstwo olejne, tempera, akwarela,  a także linoryt, staloryt i grafiki wykonane w technice suchej
igły, czy nawet wycinanka.
 
Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji wybitnego etnografa i kolekcjonera, założyciela Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach - prof. Mariana Pokropka.