Home Wydarzenia Relacje Warsztaty wykonywania pisanek metodą batikową

Main Menu

Szukaj


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Warsztaty wykonywania pisanek metodą batikową
5 kwietnia 2011 r. w Galerii Przy Fabryczce odbyły się warsztaty zdobienia jaj metodą batikową, prowadzone przez Magdalenę Rutkowską, która zajmuje się plastyką obrzędową i prowadzi podobne zajęcia m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
 
Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc. Przechowywanie pisanek w domu miało zapewnić pomyślność. Wymiana pisanek między panną a kawalerem była potwierdzeniem uczucia. Do dnia dzisiejszego kultywowany jest zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem podczas śniadania Wielkanocnego.
img_2068img_2072img_2076
img_2077img_2080img_2083
img_2086img_2087img_2088

 
Uczestnicy warsztatów za pomocą „pisaka” - szpilki osadzonej w drewienku nanosili na skorupkę jaja rozgrzany wosk pszczeli tworząc wzór. Następnie pokrytą woskiem pisankę barwili w specjalnych farbach, osuszyli i ponownie nakładali woskowy wzór. Czynność tę powtarzali w zależności od ilości zastosowanych kolorów. Ostatnim etapem było pozbycie się wosku. Można było zrobić to na dwa sposoby: podgrzewając jajo np. nad płomieniem świecy i przecierając je ściereczką, bądź  zeskrobać wosk żyletką.
Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Liczba uczestników chętnych do wzięcia udziału w zajęciach ponad dwukrotnie przekroczyła liczbę miejsc jaką  przewidzieli organizatorzy.
 
Paulina Kwiek